Z analizy przeprowadzonego wśród naszych rodaków sondażu wynika, iż większość Polaków uważa, że kobiety powinny zmienić swój styl życia będąc w ciąży

Eksperci podkreślają jednak, że nie każda zmiana, gdy jest się w "stanie błogosławionym" jest konieczna. Są natomiast takie sfery, gdzie wprowadzenie zmian jest absolutnie konieczne.

Z czego zatem warto zrezygnować by uniknąć przykrych konsekwencji niewłaściwych nawyków?

Alkohol i papierosy

Co rusz słyszymy w telewizji o kolejnej kobiecie, która będąc w ciąży jest pod wpływem alkoholu. Na całe szczęście świadomość, że nie warto ryzykować zdrowiem swoim i swojego dziecka jest coraz większa.

Warto zatem, aby przyszłe mamy odłożyły na bok wszelkie używki.Dotyczy to głównie alkoholu i papierosów. O zażywaniu mocniejszych używek w czasie ciąży nawet nie wspominamy...

Dym tytoniowy zawiera ogrom szkodliwych substancji chemicznych, co w konsekwencji bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu w czasie ciąży.

Dodatkowo może być przyczyną wielu komplikacji takich jak chociażby niedotlenienie czy też niska masa po urodzeniowa.

Alkohol natomiast zwiększa ryzyko rozwinięcia się u dziecka alkoholowego zespołu płodowego (tzw. FAS), czyli wszelkich chorób serca, zmian w układzie płciowym zaburzeń wzrostu jak również obniżenia poziomu ilorazu inteligencji.

Warto dodać, iż od tej zasady nie ma żadnej taryfy ulgowej, gdyż nawet niewielkie ilości wpływają szkodliwie na płód.

A co z dźwiganiem w czasie ciąży?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w czasie ciąży prowadzić aktywny tryb życia. Nie dotyczy to jednak wysiłku związanego z noszeniem ciężkich przedmiotów.

Takie działanie jest niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i płodu.Grozi bólem kręgosłupa i stawów, trudnością z poruszaniem się, a w najgorszym przypadku nawet poronieniem!

Eksperci podkreślają bardzo duże niebezpieczeństwo związane z dźwiganiem w trakcie ciąży. Zaleca się także, aby wszelkie niepokojące objawy, które się pojawią po wysiłku niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ciąża a stres

Stres jest kolejnym czynnikiem, który należy ograniczyć do minimum podczas ciąży. W chwilach, gdy przyszła mama jest zdenerwowana zwiększa się szybkość przepływu krwi a jednocześnie dochodzi do spadku poziomu żelaza w organizmie.

Konsekwencją stresu, zwłaszcza długotrwałego być nawet utrata ciąży.

Warto zatem popracować nad znalezieniem metod, które ułatwią rozładowanie wszelkich napięć. Szczególnie skuteczną formą relaksu może być np. chwila aktywności poza domem.

Czy należy zmienić sposób ubierania się będąc w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie jest dość niejednoznaczna.

Eksperci zgodnie twierdzą, iż z powodu obciążeń kręgosłupa a także występowania zjawiska zmiany środka równowagi kobietom w ciąży nie zaleca się noszenie butów na wysokim obcasie.

Natomiast w kwestii stroju można pozwolić sobie niemalże na pełną dowolność.

Niemalże, ponieważ i tutaj obowiązują pewne zasady.

Najważniejsze jest to, aby noszone ubranie nie powodowało żadnych ucisków (zwłaszcza brzucha) oraz aby było przewiewne.

 

Warto przeczytać