Twoje dziecko bardzo boi się szczepienia? Sprawdź jak zmniejszyć jego lęki i zniwelować ból.

Twój maluch bardzo boi się widoku igieł i strzykawek? Podane niżej metody, pozwolą zmniejszyć jego strach przed szczepieniem, a także zniwelują przykry dla niego ból.

Działaj odpowiednio wcześnie.

Dzieci, jak i chyba każdy z nas, nie przepadają za nieprzyjemnymi dla nich niespodziankami. Należą do nich na pewno szczepienia, pobierania krwi i wszystkie inne bolesna działania, prowadzone przy pomocy igły wbijającej się w ciało. Pierwszą ważną rzeczą, jest odpowiednio wcześniej uświadomić dziecko, że będzie musiało podjąć się pewnego zabiegu. To pierwszy krok do jego oswojenia. Należy bardzo dokładnie określić, kiedy dokładnie będzie miało ten zabieg i jak będzie on wyglądał. Nie okłamujmy naszego dziecka, mówmy prawdę, jak po kolei będą wyglądały wszystkie czynności związane z zabiegiem. Powinniśmy uspokoić naszego malucha, mówiąc mu, iż będziemy przy nim cały czas. Dajmy mu również do zrozumienia, kto będzie wykonywał zabieg, poco i co się będzie działa tuż po nim.

Pokażmy dziecku, że nie ma czego się bać.

Nie pokazujmy po sobie zbytnich emocji, gdy mówimy o szczepieniu. Traktujmy to, jako coś normalnego, żeby dziecko zrozumiało, iż nie jest to nic strasznego. W trakcie rozmowy z dzieckiem pokażmy mu swój ślad po szczepionce, porównujmy ukłucie igły do ukłucia komara. Dobrze jest zabrać dziecko na własne szczepienie czy pobranie krwi, aby zaznajomiło się ono z tym zabiegiem.

Można również z dzieckiem bawić się w lekarza i poćwiczyć robienie takich zastrzyków. Ćwiczenia można dokonywać na lalkach czy miśkach. Przed tym zabiegiem umyjmy ręce, załóżmy rękawiczki, przetrzyjmy wybrane miejsce wacikiem, a po wykonaniu zastrzyku naklejmy plaster. Dziecko w ten sposób zaznajomi się z całą procedurę i będzie miało okazję samo nas uspokajać, gdy będziemy udawać, że boimy się takiego zastrzyku.

Oswój dziecko, ale nie kłam.

Nigdy nie okłamujmy naszego dziecka. Nie powinniśmy mówić mu, iż szczepienie w ogóle nie boli. Nie należy również lekceważyć strachu i obaw malucha. Musi on bowiem wiedzieć, iż zastrzyk jest mało przyjemny. Jednak warto mu również wytłumaczyć, czemu ma on służyć. O wiele lepiej jest znieść ból, gdy wiemy, iż służy on naszemu zdrowiu.

Znieczulaj oraz pocieszaj.

Ból ukłucia w bardzo łatwy sposób można zniwelować. Jeśli tylko odpowiednio wcześnie dowiemy się, w jakim miejscu dziecko będzie miało zastrzyk, możemy zakupić specjalny plaster ze środkiem znieczulającym. Po godzinie działania, miejsce jest już odpowiednio znieczulone i maluch w ogóle nie poczuje ukłucia. Badania udowodniły jego wysoką skuteczność, gdyż dzieci, u których zastosowano plaster, płakały o wiele krócej po ukłuciu igłą, niż dzieci, które go nie posiadały. Plaster dostępny jest bez recepty w każdej aptece.

Pochwal za odwagę.

Dziecko lepiej zniesie szczepienie, jeśli będzie miało ze sobą osoby bliskie, rodziców czy rodzeństwo. Po szczepieniu warto pochwalić dziecko, przytulić je i uspokoić. Za nagrodę może służyć książeczka lub wyjście na plac zabaw.

 

Warto przeczytać