Kobiety w ciąży, muszą być przygotowane na to, że ich ciało się zmienia i będą one musiały poradzić sobie z różnymi dolegliwościami. Stosunkowo duża grupa kobiet ciężarnych narzeka chociażby na pojawianie się najróżniejszych problemów z cerą. Chodzi tutaj o jej nadmierne przesuszenie, trądzik czy przebarwienia. Niestety, w związku z tym, że znajdują się one w tak wyjątkowym stanie, często nie mogą stosować kosmetyków, typowo polecanych na takiego rodzaju dolegliwości. Niedozwolone jest na przykład używanie preparatów, które w swoim składzie zawierają izotretynoiny, flutamid czy estrogeny. Przy pomocy jakich produktów można zatem walczyć z problemami skórnymi będąc w ciąży?

Jak pokonać trądzik w ciąży?

Spora grupa kobiet w ciąży musi zaakceptować to, że ich cera zmienia się na trądzikową. Oczywiście, trzeba przy tym pamiętać, aby nie działać na własną rękę, zwłaszcza gdy zmiany ropne są duże. W takim przypadku, konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który będzie w stanie dopasować odpowiednią do naszego stanu kurację. Niestety w tym przypadku nie można stosować leczenia hormonalnego, które w dużej mierze opiera się na estrogenach, flutamidzie, albo spironolaktonie. Nie można tez przyjmować doustnie tetracykliny oraz stosować leków na bazie izotretynoiny.

W przypadku trądziku, kobiety w ciąży powinny zdecydować się na zmianę stosowanych przez nie kosmetyków, na takie, które regulują wydzielanie sebum i wykazują działanie antybakteryjne. Choć w tej sytuacji, również warto skonsultować się najpierw ze specjalistą.

Jak poradzić sobie z suchą skórą w ciąży?

Zwiększająca się ilość estrogenów u kobiet w ciąży, które spowalniają pracę gruczołach łojowych, powoduje nadmierne przesuszanie się skóry. Kobiety, które mają cerę tłustą, podczas ciąży zwykle przestają mieć problem z jej przetłuszczaniem się. Natomiast te z cerą normalną, mogą zauważyć w ciąży oznaki jej przesuszania się. Dlatego też, tak ważna jest jak najszybsza zmiana kremu do twarzy, tak by kosmetyk zapewniał skórze odpowiednią wilgoć i ograniczał jej parowanie. Przyszłe mamy muszą też wziąć pod uwagę fakt, iż z czasem przesuszeniu ulegnie skóra na całym ciele, szczególnie w okolicach kolan, ud oraz łokci. Dlatego też, warto od samego początku wcierać w nie dobry balsam nawilżający.

Jak zwalczyć przebarwienia skórne w ciąży?

Zaburzenia hormonalne w ciele ciężarnej kobiety sprawiają, że jej skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. Z tego powodu, na jej ciele zaczynają się pojawiać dość dużych rozmiarów, jasne lub ciemne brązowe plamy. Aby się przed nimi uchronić, kobieta powinna unikać słońca oraz odpowiednio zabezpieczać swoją skórę, przy pomocy kosmetyków z wysokim filtrem. Taką ochronę powinny również stosować te przyszłe mamy, które pracują w miejscu oświetlanym lampami jarzeniowymi. Postarajmy się też wybierać kremy z dwoma typami filtrów. Te chemiczne pochłaniają energię świetlną, natomiast filtry fizyczne, skutecznie odbijają promienie ultrafioletowe, dzięki czemu skóra jest jeszcze lepiej chroniona.

Warto przeczytać