Dlaczego niemowlę często budzi się w trakcie nocy?Nasze maleństwo jest naszym skarbem. Szczególnie pierworodne maleństwo jest najbardziej wyczekiwane i stanowi dla nas oczko w głowie. Nieprzespane noce to udręka dla rodziców. Oczywiście zdarzają się dzieci, które przesypiają całą noc, niemniej są to wyjątki. Niektóre dzieci mogą budzić się nawet kilka razy w przeciągu całej nocy. Najczęstsze przyczyny tego stanu to : 

Męczące ząbkowanie 

Częstym, a przy tym oczywistym powodem, dla którego dziecko budzi się w nocy jest ząbkowanie. Dziecko staje się wtedy bardzo marudne, drażliwe, nadmiernie się ślini i często wkłada swoje rączki do buzi. Niestety w tym czasie nasz szkrab cierpi, bowiem bolą i swędzą go dziąsła. Istnieje wiele metod, które zapobiegną budzeniu się noworodka w nocy, albo chociaż złagodzą odczuwany ból. Warto podać w takiej sytuacji dzieciątku napar z melisy.
 
Ma on działanie przeciwbólowe, rozluźniające i nasenne. Należy także zakupić specjalistyczny żel, który zmniejsza stan zapalny i ból w obrębie dziąseł. Ponadto można nabyć również środki homeopatyczne w postaci czopków. W ostateczności można sięgnąć po paracetamol w płynie, lub aspirynę.

Stres, a dziecko 

Może to wydawać się śmieszne, ale jeżeli nasz maluszek się czegoś wystraszył, miał zły dzień, albo był drażliwy to taki stan również odbije się na śnie niemowlęcia. Nawet malutkie dzieci przeżywają bardzo głęboko wszelkie napięcia i stres. Dlatego miejmy na uwadze, że niemowlę wyczuwa atmosferę w domu, w którym bytuje i nastrój całego domowego ogniska wpływa na jego sen.

Zbyt duża temperatura do snu w pokoju 

Jedną z częstych sytuacji, która jest przyczyną wybudzania się maluszka w nocy, jest zbyt duża temperatura w pokoju do spania. Pamiętajmy, że lepiej dla dziecka, aby się nieco przechłodziło, niż spociło. Wtedy może znacznie szybciej zachorować. Okryjmy naszego maluszka lekką kołderką, albo kocykiem. Nie ubierajmy mu grubych skarpetek i śpioszek, ale raczej lekką piżamę. 

Przez pierwsze miesiące życia noworodek ma dużą potrzebę ssania smoczka. Wiadomą rzeczą jest, że gdy dziecko go zgubi, strasznie płacze i przy tym oczywiście się budzi. Niemniej jednak lekarze zalecają jak najszybsze odzwyczajanie malucha od ssania gumowego smoczka. 

Bardzo częstym i oczywistym powodem, dla którego dziecko budzi się w nocy jest również po prostu niewygoda. Jednakże dla malutkiego dziecka jest to ogromny problem. Może drapać go szef piżamki, może mieć źle dobraną, albo zwiniętą pieluszkę, czy źle ułożoną kołderkę. Dlatego należy koniecznie zadbać o wygodne ubranko, pościel i łóżeczko dla maluszka. Oczywiście nocny głód to również przyczyna budzenia się w nocy. Należy podać kolację dziecku, albo nawet karmić je w nocy, a wtedy z pewnością spokojnie zaśnie i nie będzie się wybudzać do rana.

Również zbyt duża ilość drzemek w przeciągu dnia ma wpływ na rozregulowanie rytmu snu. Aby temu zapobiec zapewnijmy dziecku więcej ruchu i rozwoju umysłowego.

Sytuacje te są bardzo częste i klasyczne, dlatego nie powinny budzić naszych obaw. Trzeba po prostu obserwować swoje dziecko i iść na wyczucie. Jeżeli jednak dziecko wybudza się w nocy z żadnego z wyżej podanych powodów, należy zasięgnąć opinii lekarza pediatry.

 

Warto przeczytać