Olejek pichtowy, który pozyskuje się z pędów jodły syberyjskiej, może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, może być używany również u dzieci od czwartego roku życia. Ma bardzo charakterystyczny, przyjemny zapach, a do tego bardzo szybko się wchłania. Kiedy warto go stosować i dlaczego jego popularność tak szybko rośnie?

Z czego składa się olejek pichtowy?

Olejek pichtowy posiada najwyższą klasę czystości, dzięki temu, iż jest on produkowany z drzew rosnących na czystych ekologicznie terenach. Wysoka ilość octanu bornylu oraz obecność hormonu AJ(u)G-1, również świadczą o wysokiej jakości olejku, oraz jego szerokim zastosowaniu.

Leczenie przeziębienia i grypy przy pomocy olejku pichtowego

Na Syberii, olejek pichtowy jest popularnym specyfikiem wspomagającym leczenie przeziębienia oraz grypy. Nie można się jednak temu dziwić, gdyż działa on antywirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Świetnie sprawdza się w inhalacjach udrażniających zatkany nos oraz zatoki. Działa on kojąco na drogi oddechowe, w tym na podrażnione gardło, ale także łagodzi kaszel. Zastosowany jako środek do nacierania rozgrzewa ciała, a roztarty w okolicach skroni, zmniejsza bóle głowy oraz relaksuje. Jeśli natomiast dokuczają nam dolegliwości bólowe mięśni i stawów, możemy je znacząco zredukować poprzez masaż przy użyciu olejku.

Olejek pichtowy na problemy w obrębie skóry

Olejek pichtowy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się na skórze wszelkich ran, otarć czy nawet lekkich oparzeń. Oprócz tego, dzięki zawartym w nim składnikom, pomaga zachować piękny i zdrowy wygląd naszej skóry. Jego stosowania pomaga wyrównać koloryt skóry, zredukować zmarszczki oraz bruzdy, ale także zatrzymać proces starzenia skóry, oddziałując na wolne rodniki.

Przy pomocy olejku pichtowego można również wspomagać się w leczeniu trądziku, wągrów czy wyprysków, oraz grzybicy pojawiającej się na stopach i paznokciach. Chętnie jest on także dodawany do zapachowych kąpieli lub używany podczas masażu.

Mocne i zdrowe włosy dzięki olejkowi pichtowemu

Wcierki z olejku pichtowego, stosowane bezpośrednio na skórę głowy, pomagają poradzić sobie z łupieżem, pieczeniem, świądem czy stanami zapalnymi skóry. Dzięki niemu, normalizuje się też wydzielanie łoju, a włosy stają się zdrowsze, nie wypadają w tak dużych ilościach i nie przetłuszczają się tak szybko.

Olejek pichtowy stosowany od wewnątrz

Olejek pichtowy może w naturalny sposób pomóc nam w zwalczeniu stanu zapalnego, ale dzięki jego zastosowaniu od wewnątrz, możemy też użyć go w celach antybakteryjnych. Dzięki jego właściwościom przeciwgrzybicznym, możemy go też stosować w przypadkach zapalenia układu płciowego, którego źródłem są drożdżaki candida i w zakażeniach bakteriami gronkowca czy paciorkowca.

Stosowanie olejku pichtowego w praktyce

Do stosowania zewnętrznego olejek pichtowy należy rozpuścić z innym olejem roślinnym albo wazeliną w proporcji 1:1. Jeśli chcemy, możemy go też dodać do stosowanych na co dzień kosmetyków albo do kąpieli. Natomiast do stosowania wewnętrznego, w wybranym przez nas napoju, powinniśmy rozpuścić około 10 kropli olejku pichtowego. Tego typu roztwór możemy spożywać do 3 razy na dobę.

Warto przeczytać