Co wolno zabrać w podręcznym bagażu?

Gdy czeka nas podróż zastanawiamy się w jaki sposób przygotować swój podręczny bagaż.

Zbliżają się wakacje. Na dłuższe wolne coraz częściej wyjeżdżamy z kraju. Jeśli i nas to czeka, trzeba pomyśleć co zabrać - ubrania, gadżety, kosmetyki, leki. Trzeba o wszystkim pamiętać. Przed samym lotem trzeba pomyśleć co można, a czego nie, przewieźć w bagażu podręcznym.

Pakujemy się w podróż. Jak przygotować bagaż podróżny? Co można ze sobą wziąć, a co nie powinno się w nim znaleźć?
Tutaj pokazujemy co rzeczywiście w nim przewieźć, żeby był użyteczny, a do tego bezpieczny.

Bezpieczeństwo a bagaż podręczny
Chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoich pasażerów, wszystkie linie lotnicze mają jeden wspólny regulamin w sprawie podręcznego bagażu. Prawo to zaostrzyło się po 11.09.01r. Teraz wszystkie torby się skanuje i sprawdza dopuści się je na pokład.
Rejestrowany bagaż ma prawie całkowitą swobodę w stosunku do tego co się w nim przewozi. W podręcznym jest inaczej. Zabierając go na podróż trzeba w niego włożyć to co potrzebne, ale jednocześnie zgodne z regulaminem.

Co jest ważne w bagażu podręcznym
Pierwszą rzeczą jest to ile waży taki podręczny bagaż. Jego waga może się różnić w zależności jakimi liniami mamy zamiar lecieć. W większości przypadków nie będzie to jednak waga większa niż 20 kilo. Ponadto bagaż musi mieścić się w wyznaczonych rozmiarach. Tak jak i z wagą jest mogą się one nieco od siebie różnić, ale zazwyczaj stosuje się standardowy wymiary czyli 20x40x50cm.
Ponadto trzeba też zobaczyć jak wiele sztuk bagażu na jedną osobę jest dozwolone. W liniach lotniczych określających się jako tanie, jest to rzecz bardzo restrykcyjna. Zazwyczaj, bez opłacenia dodatkowych kosztów, dozwolone jest zabranie tylko i wyłącznie 1 torby. Co ważniejsze, damskie torebki, a nawet laptop w torbie, także liczą się jako osobna sztuka.

Co jest dobrze zabrać?
Nie ma tu żadnej filozofii - zabieramy rzeczy najpotrzebniejsze. Przede wszystkim muszą się tam znaleźć dokumenty oraz portfel z pieniędzmi i kartami płatniczymi. W następnej kolejności mamy technologiczne urządzenia jak laptop lub tablet oraz kosmetyki. Jednakże każdy osobny płyn powinien być w buteleczkach o maksymalnej ilości 100ml. Producenci kosmetyków, w odpowiedzi na ten warunek, przygotowały mini wersje swych produktów. Idealne do samolotu. Poza tym dobrze jest też mieć jakieś ubrania na zmianę gdyby bagaż rejestrowany nagle się zgubił.

Zabronione
Podstawową rzeczą zabronioną do przewożenia w podręcznym bagażu jest wszystko co niebezpieczne - broń, wybuchowe materiały, zapalniczki i zapałki, ostre przedmioty itp.. Same płyny, a w tym lakiery do włosów, a nawet pasty do zębów, podlegają ograniczeniom.
Ponadto każdy płyn ma się znaleźć w plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1litra i tylko w jednej sztuce. Dodatkowo reguły te mogą być trochę inne w zależności od korzystanego przez nas lotniska. Jeśli jedziemy poza UE, trzeba dodatkowo zaznajomić się z regulaminem. Np. arabskie kraje mają znacznie bardziej restrykcyjne zasady.

Warto przeczytać