Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się o tym, iż zostaną rodzicami, oprócz zdrowia malucha, przede wszystkim interesuje ich jego płeć. Nie jest to jednak informacja, którą można zweryfikować od razu. Dopiero po kilkunastu tygodniach, rozwijają się bowiem narządy płciowe, które można rozróżnić podczas badania. Warto się jednak zastanowić, czy narządy rozrodcze są jedynym kryterium decydującym o płci naszego dziecka.

Czy tylko chromosomy? Co jeszcze ma znaczenie?

Już sam moment zapłodnienia jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o to jakiej płci będzie dziecko. Wówczas, dochodzi do połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. To czy urodzi się nam chłopiec czy dziewczynka, zależeć będzie od tego, jaki chromosom płciowy, zostanie przekazany przez ojca. W przypadku jeśli z komórką jajową połączy się plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka. Jeżeli jednak będzie to chromosom Y, na świat może przyjść chłopiec.

Ale, gdy chodzi o płeć, chromosomy nie są jednak jedynym, decydującym czynnikiem. Aby urodził się chłopiec, oprócz chromosom Y przekazanego przez ojca, niezbędna jest też bardzo duża ilość testosteronu. Ten z kolei pojawia się dopiero po upływie kilku tygodni od zapłodnienia. Tak więc, płeć płodu nie jest zdefiniowana do 45 dnia. Niektórzy stwierdzają też, że do tego momentu każdy płód jest żeński. Jedynie bowiem, gdy w jego organizmie zaczną być produkowane męskie hormony, w tym przede wszystkim testosteron, ukształtuje się jako męski.

Tak naprawdę, aż do 7 tygodnia życia, zarodek jest wyposażony w struktury, które mogą się przekształcić w typowo męskie lub żeńskie narządy, takie jak najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, przewody wytryskowe, lub jajowody i macicę. Dopiero później, płeć dziecka zostanie skonkretyzowana, pod wpływem lub w wyniku braku testosteronu.

W skrócie, można by zatem powiedzieć, że rozwój narządów płciowych żeńskich odbywa się w pewnym sensie samoistnie. Narządy płciowe męskie, rozwijają się natomiast w wyniku pojawienia się testosteronu produkowanego przez jądra płodu. Z tego względu, często mówi się, że płeć żeńska jest tą podstawową.

Jakie narządy i kiedy możemy zobaczyć?

Około 9 tygodnia ciąży, tworzą się męskie narządy płciowe – moszna oraz członek. Jajowody, pochwa i macica, charakterystyczne dla dziewczynek, pojawiają się nieco później, w 10 lub 11 tygodniu ciąży. W większości przypadków, narządy płciowe zostają ukształtowane do 14 tygodnia ciąży i to właśnie wtedy można je już zauważyć poprzez badanie USG. Oczywiście, musimy mieć świadomość, że wynik takiego badania nie daje nam stuprocentowej pewności. Wiele zależy od kwalifikacji lekarza, jakości sprzętu czy pozycji w jakiej znajduje się dziecko. Wynik staje się pewniejszy, jeśli ciąża jest nieco późniejsza, choć istnieją też badania płynu owodniowego pobranego z macicy, które dają nam całkowitą pewność co do płci dziecka.

Wykonywane są też badania genetyczne w płynie komórki płodu, które jednak przeprowadza się w przypadku, gdy chcemy na przykład wykluczyć wystąpienie wad genetycznych.

Warto przeczytać