Chodzi Ci po głowie kurs nurkowania? Doskonały pomysł! Pamiętaj jednak, że podstawą udanego i bezpiecznego kursu jest przemyślany wybór centrum nurkowego. W końcu to tam będziesz ćwiczył i rozwijał swoje umiejętności. Podpowiadamy, jak wybrać idealne miejsce do nauki nurkowania!Uważaj na złych doradców Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy stajemy przed wyborem jakiegoś usługodawcy, to zapoznanie się z opiniami, na przykład tymi zamieszczonymi w sieci. Niestety, w dzisiejszych czasach jest ich tyle, że można w nich łatwo utonąć. Podobnie jest z tekstami, często reklamowymi – nie zawsze ich lektura okazuje się skuteczna.

Dlatego warto od początku przyjąć dobrą strategię i trzymać się raz powziętych założeń.

Jak, gdzie, z kim?

Zanim postawisz na konkretne centrum nurkowe odpowiedz sobie na pytania, w jaki sposób, w jakim miejscu i w jakim towarzystwie zamierzasz przeżyć swoją przygodę. Na początku, gdy wybieramy pierwsze centrum, w którym chcemy ukończyć kurs OWD (Open Watr Driver), może to być bardzo trudne – nie mamy bowiem doświadczenia i nie myślimy o dalszych etapach swojej drogi. Wybór federacji nurkowej. Centra naukowe podlegają pod różne federacje nurkowe.

Najczęściej jest to PADI – największa i najbardziej prężna federacja nurkowa na świecie. Wybór szkolenia w ramach tej federacji jest z pewnością sprawdzony i bezpieczny. Oczywiście pozostałe federacje także mają swoich zwolenników, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest najlepsza.Opinie online czy offline?Tak jak pisaliśmy, żyjemy w czasach nadmiaru informacji. W internecie odnajdziesz całą masę opinii o poszczególnych centrach nurkowych, danych instruktorach, a nawet konkretnych kursach szkoleniowych. Dowiesz się, jakie atrakcje są umożliwiane w poszczególnych centrach, a także zapoznasz się z opiniami wielu anonimowych osób.

kurs nurkowania

Ma to swoje plusy, ale i minusy. Stanowczo doradzamy sugerowanie się zdaniem sprawdzonych, a najlepiej znajomych ludzi. Możesz też popytać bliskie Ci osoby, czy nie mają w swoim gronie znajomych jakiegoś nurka. Opinia jednej sprawdzonej osoby będzie cenniejsza niż wiele anonimowych komentarzy – poza tym taki człowiek może wprowadzić nas do dobrego centrum i pomóc w trudnych początkach z nurkowaniem.Wizyta w centrum nurkowym. Gdy wybierzemy już jedno lub kilka centrów, które chcielibyśmy sprawdzić, warto osobiście pofatygować się do ich siedzib.

Takie oględziny pozwolą nam lepiej rozeznać się wśród konkurencji. Poza tym możemy wtedy lepiej wyjaśnić ewentualne nieścisłości – na przykład dopytać o liczbę instruktorów, zasady wypożyczania sprzętu i jego stan, ewentualne warunki serwisu oraz o dokładny cennik szkoleniowy. Czasem wystarczy dobre pierwsze wrażenie, aby wybór przestał nastręczać nam trudności. Koniecznie dopytaj instruktora, jak może wyglądać Twoja dalsza przygoda z nurkowaniem!Szukaj przyjaźni. Wybierając centrum nurkowe, należy liczyć się z tym, że to właśnie tam nawiążemy liczne znajomości, a może nawet przyjaźnie na długie lata. Nurkowanie opiera się w końcu na wspólnych wyjazdach i szkoleniach. Warto uprawiać ten sport z osobami, które darzy się szacunkiem i sympatią.

Warto przeczytać