Bez względu na to jak duże mieszkanie posiadamy, kiedy stajemy przed koniecznością wykończenia jego wnętrz lub remontu, często rodzą się w nas najróżniejsze obawy. Aby całość przebiegła gładko i sprawnie, powinniśmy wszystko skrupulatnie zaplanować i odpowiednio się przygotować. Urządzanie każdego z pomieszczeń jest nie lada wyzwaniem, dlatego dobra logistyka to w tym przypadku sprawa podstawowa.

Przede wszystkim, dobrze jest zrobić listę wszystkich prac, które chcielibyśmy wykonać, aby wykończyć lub odnowić wnętrza mieszkania. Kiedy wypiszemy wszystko na kartce, powinniśmy dodatkowo zadecydować, które z nich są najważniejsze, aby właśnie od nich zacząć. Dzięki temu, nawet gdy spotka nas jakieś zdarzenie losowe, uniemożliwiające kontynuację całego projektu, najbardziej priorytetowe prace zostaną wykonane.

Powinniśmy przemyśleć chociażby to, które pomieszczenia, czy nawet ich elementy, wymagają kompletnego remontu, a które tylko odświeżenia. Należy także przemyśleć to jaka powinna być kolejność poszczególnych prac. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby wszystko szło płynnie oraz by nie niszczyć świeżo wykonanych prac przez to, że zapomnimy, iż należy zrobić coś innego.

Niezwykle ważne jest także stworzenie budżetu, który pozwoli nam dostosować zakres remontu do naszych możliwości finansowych. Dzięki temu, będziemy wiedzieli, ile możemy wydać na poszczególne prace, lub też zdecydować o tym, które z nich zostaną wykonane w pierwszej kolejności.

Od czego zaczynamy?

Jeśli w planie naszego remontu znajdują się jakiekolwiek zadania związane z instalacją elektryczną, albo też z wykończeniem ścian, to właśnie od nich powinniśmy zacząć. Wszelkie prace dotyczące odświeżania poszczególnych wnętrz, mogą zaczekać, na inny czas.

Kiedy lista wszystkich naszych zadań zostanie już sporządzona, czas na listę zakupów. Musimy ustalić jakich narzędzi, akcesoriów czy materiałów będziemy potrzebować w trakcie remontu. Warto wcześniej policzyć jaką powierzchnię w metrach kwadratowych, zajmą poszczególne materiały. Dzięki temu, szybko policzymy jak dużo ich potrzebujemy. Jest to bardzo istotne, bo wszelkie wyjazdy na dodatkowe zakupy w trakcie remontu, marnują mnóstwo naszego cennego czasu.

Oczywiście, musimy przy tym pamiętać, że każdy człowiek jest omylny. Zarówno my sami, jak i pracujący dla nas specjaliści, mogą popełnić błędy podczas wykonywaniu remontu, zużywając tym samym nieco więcej materiałów. W związku z tym, zawsze warto zadbać o to, by było ich nieco więcej. Nie chodzi tutaj tylko o panele czy płytki ceramiczne, ale także farbę, taśmy malarskie czy folie zabezpieczające.

A kiedy przeanalizujemy wszystkie prace, które należy wykonać w ramach takiego remontu, przychodzi czas na jeszcze jedną, bardzo ważną decyzję. A mianowicie, czy będziemy próbowali przeprowadzić wszystkie pracę samodzielnie, czy może zatrudnimy profesjonalną ekipę budowlaną? Oczywiście, możemy chociaż część prac wykonać na własną ręką, lub też poprosić o pomoc bardziej doświadczonych pod tym względem znajomych czy członków rodziny.

Warto przeczytać