Jak ocieplić wnętrze mieszkania?

Z pewnością zdecydowana większość czytelników tego tekstu doświadczała czasami wrażenia, że wystrój ich domu w pewien sposób emanuje chłodem. Nie jest to rzecz łatwa do zauważenia, ponieważ mieszkając w danym miejscu przez dłuższy czas siłą rzeczy przyzwyczajamy się do niego, przez co trudno nam przychodzi zauważanie nie tylko różnego rodzaju detali, ale nawet bardziej ogólnych cech. Kiedy jednak na przykład wracamy z urlopu, często to wrażenie jest aż uderzające: nasze mieszkanie jest chłodne i, na pierwszy rzut, niezbyt przytulne. Co można z tym zrobić i jak ocieplić wnętrze domu lub mieszkania bez ponoszenia zbyt dużych kosztów?

Warto mieć świadomość, że wrażenie chłodu lub też ciepła i przytulności wnętrza mieszkalnego bynajmniej nie pozostaje bez wpływu na naszą psychikę, nawet jeżeli na codzień nie do końca do zauważamy. Charakter wnętrz, w jakich przebywamy, wykazuje naprawdę istotny wpływ na nasz nastrój. Nie bez powodu istnieją na przykład szczegółowe wskazówki co do tego, jak powinny wyglądać na przykład gabinety psychoterapeutów lub psychologów. Zimne, nieprzytulne mieszkanie to większe ryzyko depresji lub co najmniej obniżonego nastroju.

Na początek: podłoga

Podłoga często wydaje się nam jednym z najbardziej "surowych" elementów wyposażenia mieszkania(albo nawet nie uważamy ją za taki element). W końcu to tylko powierzchnia, po której chodzimy. A jednak. Jeżeli owa powierzchnia jest przyjemna w dotyku, delikatna oraz utrzymana w odpowiedniej kolorystyce, z całą pewnością wyraźnie ociepli to wystrój wnętrza. Poza tym, po dywanie lub miekkięj wykładzinie możemy chodzić na boso lub w samych skarpetkach, co sprawia, że czujemy się w naszym domu jakby bardziej "u siebie". 

Meble

Istotną rolę odgrywają oczywiście również meble. Zamiast zwykłych krzeseł mozemy wybrać pufy lub wygodne fotele. Nadadzą one wnętrzu bardziej przytulnego nastroju a oprócz tego są po prostu o wiele wygodniejsze. Taki fotel może stać się jednym z naszych ulubionych miejsc; miejscem w którym siedzimy z książką popijając ciepłą herbatę lub też po prostu wygodnie oglądamy telewizję.

Nie należy również zapominać o poduszkach. Również one posiadają nie tylko walory estetyczne(dodają wnętrzu przytulności), ale także wpływają na naszą wygodę. Gruby, miły w dotyku koc to znakomite rozwiązanie nie tylko jeżeli chodzi o łóżko sypialne, ale także sofę czy kanapę. Wówczas siedzenie lub leżenie na niej stanie się znacznie przyjemniejsze i bardziej relaksujące.

Jeżeli chodzi o meble wykonane z drwna, to warto wybierać te w jasnych, ciepłych barwach. Dobrze współgrają one z pufami, fotelami i dywanami. Warto także ozdabiać ściany obrazami, lustrami o drewnianych ramach czy zwyczajnymi półkami. Dzięki temu ściana zostanie pozbawiona swojego surowego wyglądu, stając się integralnym elementem design'u mieszkania.

Przede wszystkim: kolory

Wizualne ocieplenie wnętrza mieszkalnego to w ogromnej mierze kwestia zależna od kolorystyki mebli, ścian i tak dalej. Wybierajmy kolory jasne i ciepłe, lecz nie krzykliwe. Przytulnego klimatu z pewnością dodzadzą również książki na półkach, świece czy gustowna lampka rozjaśniająca wnętrze delikatnym, stonowanym światłem. W ten sposób wnętrze mieszkania z zimnej, obojętnej przestrzeni zamieni się w nasz cichy, przytulny azyl.

.

Warto przeczytać