Opieka nad innymi ludźmi z uwzględnieniem siebie.

Gdy kończysz opiekować się jedną osobą, np. dzieckiem, natychmiast zaczynasz kim innym i tak cały czas. Jak w takim razie da się połączyć pomoc bliskim wraz z dalszym korzystaniem z własnego życia?

Chcemy być idealni pod każdym względem - opoką dla swej rodziny. Jednakże co, jeśli przez poświęcanie siebie, przestajemy dbać o to co jest ważne dla nas samych? Wbrew pozorom kosztuje to nas dużo - zdrowie, frustrację, załamanie.

Nieraz nawet mamy nadzieję, że ludzie się nam odwdzięczą, ale czas mija, a my jesteśmy samotniejsi i bardziej odcięci od świata. W takiej sytuacji trzeba wziąć przykład z samolotu - najpierw zakładamy maskę tlenową sobie, a dopiero potem bliskim.

Co jest naprawdę ważne?
Najpierw dzwoni do ciebie zapłakana córka bo miała kłótnię z przyjaciółką. Potem mama, która nie wie gdzie ma daną rzecz. Emocje są zaraźliwe jak przeziębienie, ale lepiej na trzeźwo spojrzeć na całą sytuację. Chociaż natychmiast chcemy porzucić wszystko co mamy zrobić, lepiej jest pomyśleć czy rzeczywiście jest to potrzebne.

Tym samym nie mówimy, że masz odciąć się od kłopotów bliskich. Czasem intuicja podpowiada nam, że błahy problem może być wielki. W takiej sytuacji trzeba zacząć przyzwyczajać przyjaciół i rodzinę, że nie będziemy na każde ich zawołanie. W ten sposób wytrenujesz u nich samodzielność i szacunek do ciebie

Samolubność - mówimy nie!
Oczywistym jest, że tylko ty możesz dopilnować ważnych spraw, ale przecież nie będziesz tego robić 24/7. Obojętnie ile masz w sobie energii i co jesteś w stanie zrobić, też musisz poświęcić czas na regenerację. Gdy taka chwila nadejdzie, możesz, a nawet musisz, poprosić o pomoc kogoś ci bliskiego.

Nawet jeśli krępuje nas proszenie o pomoc, przecież inni też mają tyle do zrobienia, to w rzeczywistości będą oni chcieli się wspomóc. Wystarczy, że wyznaczysz im konkretny cel. Będzie dla nich tym łatwiejsze, jeśli będzie to czynność łatwa dla nich np. zrobienie dodatkowej porcji posiłku. Odpoczywać musisz, aby się nie wypalić i nadal wspierać bliskich.
Nie patrz na innych
Inni wiedzą lepiej niż ty? Ciągle mówią ci co i jak masz robić? Nie wiesz już kogo masz się słuchać? Najlepiej postaw na siebie samą! Tylko ty będziesz wiedzieć w jakiej sytuacji się znajdujesz i co w związku z nią powinnaś zrobić. Nikt inny nie robi tego za ciebie więc nie powinien się też wtrącać w twe działania.

Własny kawałek podłogi
Najważniejsze dla ciebie będzie to czy kochani przez ciebie ludzie są szczęśliwy. To dlatego dbasz o ich sprawy, a tym samym rezygnujesz z własnych, wprawiających ci radość, tylko dlatego, że innym się one nie przydadzą. W taki sposób zamyka się błędne koło i w pewnym momencie nie masz już w ogóle nic dla siebie, oprócz rodziny z żądaniami.

Zdaniem psychologów, nie dbanie o to co lubimy my, i tylko my, szybko doprowadzi do problemów zdrowotnych. Dlatego wyrwij się czasem do kina, albo na spacer. Pomoże to nam na chwilę się uspokoić i zregenerować siły. Nie trzeba się martwić, że mogłaś ten czas poświęcić bliskim. W taki sposób utrzymujesz równowagę i jesteś w stanie spojrzeć na niektóre problemy inaczej.

Warto przeczytać