Po ustaleniu daty i miejsca ślubu, wiele par młodych rozluźnia się, gdyż zwykle wydaje im się, że mają jeszcze mnóstwo czasu. Organizacja takiej uroczystości nie jest jednak prosta, a jednym z jej ważnych elementów, jest zaproszenie gości weselnych.

Zaręczyny wywołują w nas niesamowite emocje, które pozwalają nam przez jakiś czas stąpać w chmurach. W pewnym momencie, musimy jednak zejść na ziemię i zacząć zajmować się organizacją ślubu i wesela. Oprócz ustalenia daty i miejsca, oraz znalezienia odpowiedniej sali weselnej, konieczne jest stworzenie listy gości, których chcielibyśmy zaprosić, wybór zaproszeń oraz ich dostarczenie w odpowiednim czasie. Należy pamiętać, że jeśli planujecie duże przyjęcie weselne, powinniście pozostawić sobie odpowiednio dużo czasu na zaproszenie wszystkich osób, które mają się na nim pojawić. Gości nie powinni jednak czekać na zaproszenia zbyt długo, dlatego powinny one zostać dostarczone najpóźniej 3 miesiące przed uroczystością.

Kiedy zatroszczyć się o zaproszenia?

Ilość firm i osób prywatnych, które posiadają w swojej ofercie zaproszenia ślubne najróżniejszych rodzajów, jest bardzo duża. Możemy przebierać wśród gotowych wzorów, jak i też zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym z tych przypadków, czas oczekiwania na wykonanie czy wydrukowanie zaproszeń, może być różny. Dlatego też, warto jest zająć się tym jak najszybciej, aby nie stresować się, gdy dostawa będzie się opóźniać.

Kiedy jednak powinniśmy zacząć wręczać zaproszenia naszym gościom? Wiele zależy od wielkości samego ślubu i wesela. W przypadku, gdy zamierzamy zorganizować duże przyjęcie, lista zaproszonych osób jest zazwyczaj dość długa. Wówczas, wręczanie zaproszeń warto zacząć nawet na pół roku przed uroczystością. Wydaje się to dużo, ale w przypadku gdyby spora liczba gości poinformowała nas o tym, że nie pojawi się na naszym ślubie, możemy zacząć zapraszać osoby z „listy rezerwowej”. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy rezerwacja konkretnej sali jest możliwa tylko przy ustalonej, minimalnej liczbie gości.

Osoby, które planują jednak małe przyjęcie, mogą zdecydować się na zapraszanie gości w nieco późniejszym terminie. Nie powinno być to jednak później niż 3 miesiące przed datą ślubu.

W jaki sposób zapraszać gości weselnych?

Oczywiście, każdy byłby na pewno szczęśliwy, gdyby para młoda osobiście zaprosiła go na swój ślub. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza przy dużej liczbie gości, lub gdy rodzina i znajomi są rozsiani po różnych zakątkach kraju czy nawet świata.

Nasi przyjaciele oraz znajomi powinni zostać wcześniej poinformowani o tym, że planujemy ślub i chcemy, aby się na nim pojawili. Możemy to zrobić przez telefon, lub wysyłając do nich wiadomość przez Internet. Dzięki temu, wstępnie dowiemy się, którzy z nich się pojawią, a w razie gdybyśmy nie byli w stanie dotrzeć do nich osobiście z zaproszeniem, możemy je do nich wysłać pocztą w późniejszym terminie.

Jeśli natomiast chodzi o rodzinę, zwłaszcza tą najbliższą, informacja o ślubie oraz zaproszenia, powinny zostać przez nas przekazane osobiście, gdy tylko jest to możliwe.

Warto przeczytać