W jaki sposób leczyć biegunkę u dziecka?

Kiedyś do leczenia biegunki, stosowano również u dzieci tak zwaną głodówkę. Jednak dzisiaj są na to zupełnie inne rozwiązania.

Biegunka jest niezbyt przyjemną przypadłością, która może wystąpić także u malutkich dzieci. Jeżeli maluch oddaje więcej niż 3 bardzo luźne stolce w ciągu całej doby, stwierdzamy właśnie wtedy biegunkę. Tą dolegliwością można również określić jeden luźny stolec w trakcie doby, jeśli wystąpił w nim śluz bądź krew. Przyczyn tego schorzenia jest bardzo wiele, może to być nietolerancja pokarmowa, alergia, zakażenie rotawirusowe, zakażenie bakteryjne, oraz dużo innych chorób, w których występuje taki objaw. Wiele biegunek spowodowanych jest również złym odżywianiem, przez co przewód pokarmowy uległ podrażnieniu, na przykład wtedy, gdy dziecku został podany posiłek zbyt obszerny, tłusty z bardzo dużą ilość warzyw, owoców czy soków.

Co robić w przypadku biegunki? Ważne jest nawodnienie organizmu.

Każdy z nas kojarzy biegunkę z zatruciem pokarmowym, które występuje po zjedzeniu zanieczyszczonej czy niezbyt świeżej żywności. W trakcie wodnistych stolców występują również inne dolegliwości takie jak: nudności, złe samopoczucie, bóle brzucha. Schorzenie to można leczyć z powodzeniem w domu, jednak kiedy jego przebieg nie jest za bardzo gwałtowny. Po pierwsze, bardzo ważne jest nawadnianie dziecka, do tego celu należy wybrać niegazowaną wodę źródlaną, o ile stolce nie są zbyt wodniste. W takiej wodzie nie ma elektrolitów, nie należy jej podawać więcej niż parę godzin. Małe dziecko, powinno pić w miarę często, jednak małymi porcjami. Aby, zapobiec utracie elektrolitów, należy podawać dziecku specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Małemu dziecku można również zakupić probiotyk, który zawiera pomocne bakterie kwasu mlekowego. Odpowiadają one za przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej jelit, a także usuwają chorobotwórcze drobnoustroje. Nie powinno się natomiast korzystać z węgla lekarskiego, którego często stosują osoby dorosłe. Biegunka ma na celu usunięcie z organizmu wszystkich substancji, jakie szkodzą organizmowi, pamiętać jedynie musimy, aby nie doprowadzić do utraty płynów.

Co dziecko może jeść w trakcie biegunki?

Malucha nie powinno się głodzić. Taka metoda już od długich lat nie jest stosowana, gdyż nie pomaga ona w ogóle, a jedynie osłabia dziecko. Nie trzeba również stosować specjalistycznej diety. Po upłynięciu czterech godzin od pierwszych objawów dziecko może jeść w sposób normalny. Potrawy podawana w trakcie biegunki powinny być lekkostrawne i zapewnić dziecku dodatkowe nawodnienie.

Polecane potrawy w trakcie biegunki, lekkostrawne i łagodne:

- kisiel z czarnych jagód domowej roboty

-kompot z jabłek

-ryż z jabłkiem

-puree z banana

-pszenna bułka z chudą szynką i odrobiną masła

-tarte jabłko

-zupa pomidorowa, bez wywaru mięsnego, przygotowana ze świeżych pomidorów albo soku pomidorowego

-zupa krem z jarzyn

-ziemniaki gotowany z twarożkiem homogenizowanym

-potrawka z kurczaka, z ryżem i gotowaną marchewką

-ziemniaki, gotowany brokuł i pulpety z chudej ryby

 

Warto przeczytać